Jeśli kredyt, to tylko w banku

KredytJedna z kampanii społecznych stworzona dla Ministerstwa Finansów zachęcała kiedyś do brania kredytów tylko w bankach, z pominięciem tak zwanych parabanków oraz prywatnych firm, które udzielają pożyczek. W kampanii wskazywano między innymi na nadużycia, jakich miały się dopuszczać pozabankowe przedsiębiorstwa.

Dzisiaj na szczęście ich działalność jest ograniczona przepisami prawa i chociaż nadal nie obowiązuje ich prawo bankowe i nadzór KNF, to każdy z klientów w razie pogwałcenia swoich praw może zgłosić sprawę do prokuratury. Nie można jednak zaprzeczyć, że w wielu przypadkach kredyty zaciągane w parabankach okazują się dla Polaków ostatnią deską ratunku. Są to jednak sytuacje sztandarowe, gdy np. bank odmawia udzielenia kredytu z racji słabej zdolności kredytowej klienta lub posiadanych przez niego innych zobowiązań. Parabanki przykładają do tego o wiele mniejszą rolę, w mniejszym stopniu sprawdzają klientów, dzięki czemu udzielają kredytów o wiele częściej, chociaż na mniejsze kwoty i to bardzo wysoko oprocentowane.

Comments are closed.

  • Gdzie kupić podstawowe artykuły budowlane?

    W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się markety budowlane w Polsce. Trzeba przyznać, że są one coraz chętniej wybierane przez klientów przede wszystkim ze względu na olbrzymią różnorodność, którą możemy znaleźć w hipermarketach budowlanych.Read More »
  • Wymiana produktów

    Wymiana produktów dziedzin nie zmonopolizowanych (zwłaszcza rolnictwa) oraz zmonopolizowanych w małym stopniu gałęzi produkcji nie jest w pełni ekwiwalentna. Uwzględniając zaś stopień zróżnicowania siły poszczególnych monopoli, należy sądzić, że w obrębie monopoli też nie ma pełnej ekwiwalentności wymiany. Ale stopień nie ekwiwalentności jest już niewielki. Drugą cechą charakterystyczną wymiany we współczesnym kapitalizmie jest to, że …Read More »
  • Sposób na zakup nowych samochodów do firmy

    Warto wskazać na fakt, że obecnie nasz kraj przeżywa dynamiczny rozwój. Okazuje się bowiem, że w Polsce powstaje i rozwija się coraz więcej różnego rodzaju przedsiębiorstw. Oczywiście pojawiają się również przedsiębiorstwa, które osiągają niski współczynnik rozwoju, a przez to bankrutują one. Nie jest to jednak regułą. Wskazać bowiem trzeba na fakt, ze regułą jest raczej …Read More »