Jeśli kredyt, to tylko w banku

KredytJedna z kampanii społecznych stworzona dla Ministerstwa Finansów zachęcała kiedyś do brania kredytów tylko w bankach, z pominięciem tak zwanych parabanków oraz prywatnych firm, które udzielają pożyczek. W kampanii wskazywano między innymi na nadużycia, jakich miały się dopuszczać pozabankowe przedsiębiorstwa.

Dzisiaj na szczęście ich działalność jest ograniczona przepisami prawa i chociaż nadal nie obowiązuje ich prawo bankowe i nadzór KNF, to każdy z klientów w razie pogwałcenia swoich praw może zgłosić sprawę do prokuratury. Nie można jednak zaprzeczyć, że w wielu przypadkach kredyty zaciągane w parabankach okazują się dla Polaków ostatnią deską ratunku. Są to jednak sytuacje sztandarowe, gdy np. bank odmawia udzielenia kredytu z racji słabej zdolności kredytowej klienta lub posiadanych przez niego innych zobowiązań. Parabanki przykładają do tego o wiele mniejszą rolę, w mniejszym stopniu sprawdzają klientów, dzięki czemu udzielają kredytów o wiele częściej, chociaż na mniejsze kwoty i to bardzo wysoko oprocentowane.

Comments are closed.

  • Najmodniejsze aranżacje łazienek w 2018 r.

    Łazienka to miejsce, w którym chętnie spędzamy czas po ciężkim dniu w pracy. Szukamy tam odprężenia i relaksu. Warto zadbać o to, by otoczenie, w którym w pewien sposób odpoczywamy, nie zakłócało nam tego czasu, a przeciwnie – dostarczało dodatkowych wrażeń estetycznych. Jakie aranżacje łazienek będą modne w 2018 roku?Read More »
  • Źrodła finansowania przedsiębiorstw

    Warto wskazać na fakt, że obecnie w naszym kraju coraz więcej przedsiębiorstw przeżywa dość dynamiczny rozwój. Mamy już za sobą erę kryzysu, który dosięgnął gospodarki całego świata. Nasz kraj również został porażony kryzysem i odczuł jego dotkliwe skutki. Zwłaszcza przedsiębiorcy odczuli kryzys w swoich kieszeniach. Wskazać bowiem trzeba, że w naszej gospodarce wielu przedsiębiorców zaprzestało …Read More »
  • Wywalczenie niepodległości

    Wywalczenie niepodległości przez kraje rozwijające się pozwala ich poszczególnym rządom przeciwstawiać się wyzyskowi ze strony wielkich monopoli zagranicznych. Wiele przykładów dowodzi, że stopień tego wyzysku może być dość znacznie obniżony. (Najbardziej wymownym tego przykładem jest porozumienie krajów eksporterów ropy naftowej z początku lat siedemdziesiątych, które zlikwidowało ich wyzysk w tej dziedzinie, ustalając ceny ropy na …Read More »