Struktura właśności

Struktura własności dominującej części środków produkcji ulegała więc jakościowej zmianie w kapitalizmie państwowo-monopolistycznym w porównaniu ze stadium kapitalizmu monopolistycznego. Dawniej zmonopolizowany kapitał był własnością magnata-milionera, rodziny milionerów, nielicznej grupy właścicieli trustu itp. lub liczniejszej grupy właścicieli mniejszych przedsiębiorstw zrzeszonych w kartel bądź syndykat. Był więc w tej czy w innej formie, w mniejszym lub większym stopniu własnością indywidualna. Obecnie zmonopolizowany kapitał jest własnością zbiorową, uległ depersonifikacji. Kapitał korporacji-miliarderów jest tak wielki, że nie może już być własnością tylko nielicznej grupy wielkich kapitalistów; jako całość należy do przedsiębiorstwa — wielkiej korporacji. Jest to podstawowa cecha współczesnych monopoli. (Kartele i syndykaty należą już do przeszłości, utrzymały się tylko w nielicznych dziedzinach zdekoncentrowanej produkcji, np. cementu czy cukru). Przekształcenie struktury własności monopoli we własność zbiorową odblokowało czynniki hamujące wzrost produkcji. Dochody kierownictwa wielkich korporacji -— menedżerów, oraz ich osobista pozycja stały się w dużym stopniu zależne od rozwoju korporacji, a więc od wzrostu produkcji i sprzedaży.

Comments are closed.

  • Kredyty bez BIK, kredyty z komornikiem.

  • Umiejetność zachowania się w trudnych sytuacjach

    Osoba prowadząca własny interes lub kierująca grupą powinna umieć zachować się w trudnych sytuacjach i radzić sobie ze stresem, ponieważ obracanie dużą ilością pieniędzy ściśle się z tym wiąże. Czym tak naprawdę jest jednak stres lub frustracja? Jest to reakcja naszego organizmu na problem z dokonaniem trudnej decyzji lub w pokonaniu trudnej przeszkody zagrażającej naszym …Read More »
  • Spółka komandytowo akcyjna

    Spółka komandytowa jest mniej dochodowa, jednak jest pewniejsza niż dwie opisane wcześniej opisane. Jeśli chodzi o dokumenty założycielskie, na podstawie jakich zostały założona to, podobnie jak w przypadku spółki partnerskiej, umowa spisana jest w postaci aktu notarialnego. Widać więc, że istnieje w tym pewne podobieństwo. Jeśli chodzi natomiast o odpowiedzialność za zobowiązania, to spółka ta …Read More »