Zalety i wady

W poprzednim artykule zastanawiałam się nad wadami i zaletami założenia działalności gospodarczej, która stanowiłaby własność prywatną jednego przedsiębiorcy. Tym razem skupię się na spółce jawnej i dobrych oraz złych stronach stworzenie tej właśnie działalności. Zacznijmy może od zalet. Pierwszą pozytywną cechą takiej spółki jest spora swoboda w kształtowaniu zasad statutu spółki. Drugą zaletą jest możliwość, by każdy wspólnik reprezentował spółkę, ale także możliwość wykluczenia jakiegoś wspólnika jako reprezentanta zgodnie z uwzględnieniem tego w umowie spółki. Trzecią dobrą cechą jest możliwość wpisania w nazwę firmy tylko jednego nazwiska właściciela. Czwarta zaletą jest brak określonych wymagań kapitałowych. Piątą zaletą jest to, że koszty rejestracji są podzielone na kilku wspólników są o wiele tańsze. Ostatnią zaletą jest to, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach przedsiębiorstwa. Przejdźmy jednak do wad. Pierwszą wadą jest odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania spółki, solidarnie w przypadku wszystkich wspólników. Drugą wadą jest fakt, że osoba nowo przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem, w którym przystąpiła. Ostatnią, ale bardzo znaczącą wadą jest możliwość długiego oczekiwania na wpis do rejestru przedsiębiorców w Sądzie Rejestrowym. Widać więc, że spółka ta posiada zarówno wiele wad i wiele zalet. Zalet jest naprawdę bardzo dużo, jednak wady są bardzo znaczące. Polecam dokładne przemyślenie, czy chcemy założyć tę właśnie spółkę.

Comments are closed.

  • Własny biznes

    Warto wskazać na fakt, ze obecnie coraz częściej w naszym kraju spotkać się można z sytuacją, ze nasi rodacy decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Większość bowiem naszych rodaków upatruje w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej prawdziwą przyjemność i prawdziwą korzyść. Nie powinno nas zatem dziwić, że wielu z nas chętnie decyduje się na prowadzenie …Read More »
  • Studia

    Kierując się wyborem studiów bierzemy pod uwagę wiele aspektów. Przede wszystkim nasze zamiłowania. Ktoś kto nienawidzi matematyki nie wybierze się na ekonomię. A jeśli komuś przypadła do gustu przedsiębiorczość to ekonomia może być kierunkiem właśnie dla niego. Oczywiście jeśli przedmiot był prowadzony tak jak należy. Kierunek ten wybrać mogą zarówno umysły ścisłe jak i humanistyczne. …Read More »
  • Czy opłaca się inwestować w dolary?

    Jak wiadomo, dolary to od lat uważana za jedną z najstabilniejszych walut świata. Przez długie lata Polacy uważali dolary za niedoścignione dobro. Dzisiaj właściwie w każdym kantorze – tym stacjonarnym i tym internetowym, możemy już wymienić walutę.Read More »