Trzy problemy organizacji gospodarczej

Co jest wytwarzane i w jakich ilościach? Społeczeństwo musi zdecydować, jak dużo będzie wytwarzać każdego z wielu możliwych dóbr i usług oraz kiedy będą one wytwarzane. Czy będziemy dziś produkować pizzę, czy koszule? Niewiele koszul wysokiej jakości czy dużo tanich koszul? Czy będziemy zużywać ograniczone zasoby na wytwarzanie wielu dóbr konsumpcyjnych (takich jak pizza)! Czy też będziemy produkować mniej dóbr konsumpcyjnych, a więcej dóbr inwestycyjnych (takich jak maszyny do wyrobu pizzy), które zwiększą jutro produkcję i konsumpcję?Jak dobra są wytwarzane? Społeczeństwo musi zdecydować, kto będzie się zajmował produkcją, jakie zasoby będą użytkowane i jakie będą stosowane techniki produkcji. Kto będzie uprawiał ziemię, a kto będzie uczyć? Czy elektryczność będzie wytwarzana z ropy, z węgla, czy ze słońca? Przy większym czy mniejszym skażeniu środowiska?Dla kogo są wytwarzane dobra? Kto dostaje do zjedzenia owoce działalności gospodarczej? Lub, formułując to dokładniej, jak jest dzielony produkt narodowy pomiędzy poszczególne gospodarstwa domowe? Czy jest wiele ludzi biednych i niewiele bogatych? Czy wysokie dochody idą do menedżerów, do sportowców, czy też do posiadaczy ziemskich? Czy spo­łeczeństwo zapewnia biednym minimalną konsumpcję, czy też muszą oni pracować, jeśli mają przeżyć?

Comments are closed.

  • Spółka partnerska

    Spółka partnerska znacznie różni się od spółki jawnej, opisywanej przeze mnie w poprzednim artykule. Wybierając ją musimy wziąć pod uwagę, że spółka partnerska wiąże się z nieco mniejszą odpowiedzialnością, niż spółka jawna. Jakie są to różnice? Umowa ta jest spisywana w postaci aktu notarialnego, który określa wolny zawód wykonywany przez każdego z partnerów. Jeśli chodzi …Read More »
  • Dla każdego coś dobrego – czyli słowo o alkoholach

    Wszyscy wiedzą, że Polacy potrafią przesadzić z alkoholem. Z tego jesteśmy, niestety, znani również za granicą. Wielu obcokrajowców miało tę nieprzyjemność, że widzieli nietrzeźwego Polaka na ulicy. Skądś te opinie się biorą. Nie wszystkie są wyssane z palca. Nie wszystkie to pomówienia i bzdury. Polacy mają problem z alkoholem. Stąd też sklepy monopolowe osiągają duże …Read More »
  • Zbuduj idealny portfel inwestycyjny