Umiejetność zachowania się w trudnych sytuacjach

Osoba prowadząca własny interes lub kierująca grupą powinna umieć zachować się w trudnych sytuacjach i radzić sobie ze stresem, ponieważ obracanie dużą ilością pieniędzy ściśle się z tym wiąże. Czym tak naprawdę jest jednak stres lub frustracja? Jest to reakcja naszego organizmu na problem z dokonaniem trudnej decyzji lub w pokonaniu trudnej przeszkody zagrażającej naszym interesom. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?
Jednym z wyjść jest represja, czyli usunięcie z pamięci wydarzeń związanych z frustrującą sytuacją. Drugim sposobem jest racjonalizacja, czyli uzasadnienie sobie samemu działań, jakie podjęliśmy w wyniku trudnej sytuacji. Trzecim, bardzo niebezpiecznym sposobem jest fantazjowanie. Osoba, która staje przed poważnym problemem, wyobraża sobie jego idealne rozwiązanie, rekompensując sobie brak pokonania przeszkody. Kolejnym, złym wyjściem jest rezygnacja, czyli całkowite poddanie się w walce z pokonaniem przyczyny naszych frustracji. Ostatnim, ale dobrym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest substytucja, czyli znalezienie „złotego środka”, sposobu zastępczego, jak poradzić sobie w trudnej sytuacji. Z powyżej wymienionych sposobów, ostatni i drugi uznałam za najlepsze, ponieważ pozwala szukać skutecznego sposobu na rozwiązanie problemu bez odrywania nas od rzeczywistości i straty cennego czasu. Polecałabym jednak poważnie zastanowić się czy należy brać na siebie odpowiedzialność stanowiska kierowniczego, jeśli mamy kłopoty z męczącą nas frustracją, ponieważ tej będzie tylko przybywać.

Comments are closed.

  • Najmodniejsze aranżacje łazienek w 2018 r.

    Łazienka to miejsce, w którym chętnie spędzamy czas po ciężkim dniu w pracy. Szukamy tam odprężenia i relaksu. Warto zadbać o to, by otoczenie, w którym w pewien sposób odpoczywamy, nie zakłócało nam tego czasu, a przeciwnie – dostarczało dodatkowych wrażeń estetycznych. Jakie aranżacje łazienek będą modne w 2018 roku?Read More »
  • Utracone korzyści

    Załóżmy, że dany kraj decyduje się zwiększyć swoje zakupy armat z 9000 armat w D do 12 000 jednostek w C. Jaki jest koszt utraconych korzyści w przypadku tej decyzji? Można wyliczyć ten koszt w dolarach. Ale w ekonomii zawsze musimy „rozedrzeć zasłonę” pieniądza, aby przeanalizować realny wpływ alternatywnych decyzji. Na najbardziej podstawowym poziomie koszt …Read More »
  • Systemy ekonomiczne

    W Polsce wyróżniamy aż trzy systemy ekonomiczne. Każdy z nich różni się od siebie w dość charakterystyczny sposób. Spróbuję przybliżyć każdy z nich. Pierwszym, jaki chciałabym przedstawić, jest system ekonomiczny rynkowy. System ten jest bardzo mocno uzależniony od działania mechanizmu rynkowego. Na czym polega ten mechanizm? Polega on po prostu na ustaleniu się ceny na …Read More »