Współczesny kapitalizm

Mechanizm funkcjonowania kapitalizmu współczesnego, w porównaniu z mechanizmem stadium kapitalizmu monopolistycznego, wykazuje trzy podstawowe różnice. W skład jego elementów weszła gospodarka państwowa wraz z rozwiniętym zespołem środków interwencjonizmu państwowego. Uległy jakościowej modyfikacji elementy mechanizmu funkcjonowania monopoli. Wysoko zorganizowany świat pracy stał się przeciwważną siłą w stosunku do zmonopolizowanego kapitału. Wskutek tych trzech przyczyn całokształt mechanizmu funkcjonowania i wzrostu gospodarki kapitalistycznej uległ jakościowym zmianom.Ogólnie mówiąc, masowy charakter produkcji współczesnych monopoli oraz wysoki stopień monopolizacji gospodarki sprawiły, że ich dawną strategia — zmierzająca do maksymalizacji zysku przez ustalanie wysokich cen i ograniczanie zarobków ludzi pracy — uległa zmianie; straciła rację bytu. Głównym czynnikiem realizacji (wprowadzenia w życie) odmiennej strategii było przekształcenie własności grupowo-monopoli-stycznej w zbiorowo-monopolistyczną. Stworzyło to podstawy tendencji stymulującej wzrost produkcji, a zarazem tendencji sprzyjającej inwestycjom, ożywiającej mechanizm wzrostu inwestycji. Zjawiska te wraz ze wzrostem oporu zorganizowanego świata pracy — sprawiły, że kapitał nie hamował i nie był w stanie hamować w takim stopniu jak dawniej wzrostu płac.

Comments are closed.

  • Awaria sprzętu AGD w Gdynii

    Sprzęt elektryczny który posiadamy w naszych domach i mieszkaniach ma jedną, niezbyt przyjemną cechę. Psuje się najczęściej w najmniej spodziewanym momencie. Zazwyczaj gdy jest nam niezbędny do wykonania jakiejś czynności nagle zaczyna strajk i przestaje pracować. Co zatem powinniśmy zrobić gdy na weekend zaprosiliśmy gości a nasza pralka lub zmywarka nie chcą pracować. Powinniśmy poszukać …Read More »
  • Czy chiński nagrobek się opłaca?

    Zmarłemu zawsze należy okazać pełen szacunek, a sprawę pogrzebu i wyboru nagrobka potraktować poważnie. Zawsze warto stawiać na najwyższej jakości nagrobki, od polskich firm kamieniarskich, które są solidne i trwałe. Niektórzy jednak decydują się na sprowadzane nagrobki, np. nagrobki z Chin. Czy warto? Wiadomo, że ktoś kto ma pieniądze na nagrobek i nie musi się …Read More »
  • Jak działa internetowa hurtownia alkoholi

    Jeszcze niedawno, aby kupić alkohol, dużą ilość alkoholu, było trzeba udać się do hurtowni mieszczącej się w większym mieście. Dlatego właściciele sklepów oraz punktów gastronomicznych musieli za każdym zapotrzebowaniem jechać do hurtowni, aby tam kupić alkohol i przywieźć go samodzielnie. Dziś są zdecydowanie większe udogodnienia, dzięki czemu praca zarządzających tymi punktami wydaje się wygodniejsza i …Read More »